Tracker APRS-IS via GSM

Przypadkowo znalazłem na GitHubie schemat trackera APRS, działającego przez sieć telefonii komórkowej – HUY TRAK. Pomyślałem, że w ramach długich zimowych wieczorów spróbuję poskładać sobie coś podobnego i sklecić jakiś software do tego.

Pomysł więc nie jest ani nowy, ani oryginalny, ale uważam, że dość praktyczny. Czasami zachodzi potrzeba udostępnienia swojej pozycji na mapie APRS, nie ważne czy przez radio, czy via Internet. Można oczywiście do tego celu użyć telefonu komórkowego i aplikacji APRSDroid, ale ma to jedną, dość istotną wadę – uruchomiona w tle aplikacja mocno nadweręża baterię telefonu. Jeżeli potrzebujemy tylko kilku punktów na mapie, to problemu nie ma, ale jeżeli chcemy przez całe godziny raportować pozycję, to bateria telefonu może przydać się do czegoś innego, szczególnie gdzieś w terenie. Można też taki tracker dać w kieszeń komuś, kto wybiera się na wyprawę np. w góry.

Tracker składa się z czterech tanich i łatwo dostępnych modułów: Arduino Pro Mini 3.3V, GPS Neo6m, modem GSM SIM800L i ładowarka do baterii Li-Ion TP4056. Nie ma tutaj czujnika temperatury i ciśnienia, bo uznałem, że temperatura z wnętrza samochodu lub kieszeni nie ma znaczenia przy raportowaniu pozycji na mapie APRS.

Moduły trzeba połączyć według schematu, wyedytować odpowiednie opcje w pliku INO i wgrać do Arduino Pro Mini. Pracę programu sygnalizuje wewnętrzna dioda LED w Arduino. Po włączeniu zasilania LED zaświeci się ciągłym światłem, oznacza to, że program czeka, aż GPS złapie “fixa”. Migający LED oznacza działanie algorytmu Smart Beaconing a ciągłe świecenie, wysyłanie pozycji via moduł GSM. Przy montowaniu trackera do obudowy, warto skorzystać z zewnętrznego LEDa odpowiednio modyfikując kod programu. Smart Beaconing to sposób na zmniejszenie ilości ramek wysyłanych do APRS-IS. Ramki wysyłane są proporcjonalnie do prędkości przemieszczania się i przy zmianie kursu. W ustawieniu odpowiednich parametrów może pomóc APRS Smartbeaconing Simulation.

Układ zmontowałem na szybko przy użyciu płytki uniwersalnej bo chciałem mieć hardware do pisania oprogramowania. Poza tym, nie wiedziałem czy uda mi się zadowalające oprogramowanie stworzyć. Udało się, więc następnym krokiem będzie zaprojektowanie płytki drukowanej pod konkretną obudowę. Jeżeli płytka powstanie, to wpis zostanie zaktualizowany. Sprzęt na baterii Li-Ion o pojemności 1400 mAh działał mi do 12 godzin bez przerwy. Oczywiście ten czas zależy od częstotliwości wysyłania pozycji, oraz od odległości do BTSa operatora sieci komórkowej.

Na koniec kilka słów o karcie SIM, bo żeby to wszystko działało, jakąś kartę trzeba do modułu GSM włożyć. Ja kupiłem starter jednego z operatorów wirtualnych za 5zł. Doładowałem od razu za kolejne 5zł, co wydłużyło ważność konta na rok. W efekcie za 10zł mam aktywną przez rok kartę SIM z internetem bez limitów danych, działającym z zawrotną prędkością 32 kbps.

Dodaj komentarz