Stacja pogodowa APRS-IS

Jakiś czas temu skleciłem z kilku innych projektów prostą stację pogodową bo nie było wówczas nic, co spełniało moje oczekiwania. Chodziło mi o urządzenie raportujące pozycję i aktualne warunki pogodowe, zasilane z baterii, które będzie pracowało jak najdłużej na jednym ładowaniu. Przy okazji miało być tanio i z ogólnodostępnych elementów.

Założenia projektu są proste, brak tutaj bajerów, nie ma webgui. Stacja to tylko kilka elementów – moduł ESP-12E, czujnik temperatury i ciśnienia atmosferycznego BME280, dwa rezystory, kondensator elektrolityczny. Części trzeba polutować zgodnie ze schematem i gotowe.

Po uruchomieniu i wgraniu oprogramowania konfigurujemy to jak każde urządzenie sieciowe via port szeregowy. Ustawiamy w przewiewnym, zacienionym miejscu i zapominamy do czasu kolejnego ładowania baterii.

Stacja zbiera dane pogodowe z czujnika BME280, wysyła na serwer przez WiFi i zapada w głęboki sen na ustawiony w konfiguracji czas (domyślnie 10 minut). Potem się budzi i robi to samo. I tak do rozładowania baterii. U mnie są to dwa ogniwa LiFePO4 18650 1500 mAh 3,2V połączone równolegle, co daje pojemność 3000 mAh, co z kolei wystarcza na około 2 miesiące pracy.

Projekt można pociągnąć dalej i zaprojektować ładny obwód drukowany + obudowę do druku 3D. Ja nie mam na to czasu ani chęci, ale jak ktoś chce dorzucić swoje trzy grosze to zapraszam na Githuba.

Oprogramowanie można skompilować z pliku źródłowego (ino) w Arduino IDE lub wgrać gotowy plik bin. Po wgraniu stacja zgłosi się na porcie szeregowym i zapyta o ustawienia. Podczas programowania modułu należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienia zworek.

Ważna uwaga na koniec, moduł ESP-12E nie lubi wilgoci. Zanim doszedłem do tego wniosku ukatrupiłem dwa takie moduły. Problem rozwiązałem po najmniejszej linii oporu. Całość przed włożeniem do obudowy radiacyjnej, owijam cienką folią do pakowania żywności. Oczywiście oprócz czujnika BME280. Taka prowizorka zdała egzamin, stacja działa bez przerwy już rok na tym samym module.

Mam pytanie do autora projektu . Ściągnąłem plik uWX ino.generic.bin . Wgrałem go , skonfigurowałem dane i po uruchomieniu stacji po włączeniu zasilania płytka ESP-12F wysyła dane do aprs.fi ( pojawia się znak na mapie z danymi meteo ) i stacja przechodzi w stan uśpienia z którego już nie budzi się żeby wysłać dane ponownie . Czyli po włączeniu zasilania stacja wysyła dane tylko raz . Proszę o poradę autora co z tym zrobić .

Jeżeli wszystko jest tak jak na schemacie, to płytka powinna się budzić co 10 minut (albo co inny ustawiony w konfiguracji czas). Za budzenie płytki odpowiada połączenie pomiędzy pinem RESET a GPIO16. J2 ze schematu podczas normalnej pracy ma być zwarty.

Dodaj komentarz